Czy postępy w nauce języka angielskiego można sprawdzać?

Wielu ludziom zależy na skutecznej nauce języka angielskiego ze względów służbowych powiązanych z wykonywaną pracą. Znajomość takiego języka przydaje się również podczas wyjazdu turystycznego i w czasie wielu innych sytuacji. Ludzie uczą się tego języka, aby stale się rozwijać oraz komunikować się bez problemu z mieszkańcami innych krajów. Warto pamiętać, że proces nauki angielskiego jest kompleksowy i zajmuje sporo czasu. Jeśli ktoś decyduje się na samodzielną naukę to musi pamiętać o wytrwałości i systematyczności. Istotne jest również zadbanie o poprawienie skuteczności nauki oraz wykorzystanie praktycznych metod oceny robionych postępów.

Właściwe planowanie to istotna sprawa

Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby uczące się języka angielskiego jest nauka bez żadnego ładu, składu i właściwego planowania. Wprowadza to niechciany chaos do procesu nauczania, który z pewnością nie przyniesie dobrych rezultatów. W związku z tym bardzo rozsądnym wyjściem jest planowanie nauki metodą SMART polegającą na stawianiu przed sobą celi, które są możliwe do osiągnięcia, skontrolowania i zmierzenia.

angielski online dla dzieci

 

Przed rozpoczęciem nauki języka angielskiego, niezwykle istotną sprawą jest opracowanie właściwego planu działania i umieszczenie go w miejscu, które jest widoczne i łatwo dostępne. Należy na nim wskazać cele do osiągnięcia oraz dni i godziny, w których odbywać się będzie nauka. Istotne jest też zadbanie o właściwe przygotowanie materiałów niezbędnych do efektywnej nauki. Stosując takie metody możliwe jest ustalenie już po tygodniu ile pracy udało się wykonać. W przypadku nauki języka angielskiego bardzo dużą efektywność daje stosowanie metody małych kroków.

Ocena umiejętności językowych z pomocą specjalnego testu

Aktualnie ocena stopnia zaawansowania językowego oraz postępów poczynionych w nauce nie jest trudnym zadaniem dla nikogo. Pomocny w tym zakresie jest specjalny test poziomujący. Narzędzia te są niedrogie, ale łatwo dostępne i bardzo przydatne. Dzięki nim można skutecznie kontrolować postępy oraz posiadane zasoby wiedzy związane z angielską gramatyką oraz słownictwem. Specjalny test poziomujący znany jako Placement Test pozwala na regularne monitorowanie postępów osiąganych w nauce języka angielskiego.

Zróżnicowanie nauki to bardzo ważna sprawa

Ludzki mózg jest narządem, który wymaga stałych wyzwań oraz nowych i interesujących bodźców. To właśnie dlatego istotne jest nie tylko monitorowanie swoich postępów, ale również stosowanie metod i materiałów o zróżnicowanym stopniu trudności i różnorodnym charakterze. Kontroli poczynionych postępów warto dokonywać regularnie, na przykład co trzy miesiące. W ten sposób można będzie zauważyć postępy o wiele bardziej wyraźnie niż w sytuacji, w której są one sprawdzane zbyt często. Przestrzeganie przedstawionych niżej zasad jest bardzo dobrym pomysłem dla każdego, kto chce robić regularne postępy:

  • Należy dbać o różne umiejętności językowe. Dobrym pomysłem jest nagrywanie własnych wypowiedzi na dyktafonie w celu ćwiczenia mowy.
  • Słownictwo powinno się powtarzać kilka razy dziennie. Szczególnie dobrze jest to robić którko przed pójściem spać.
  • Po przerobieniu odpowiedniej partii materiału w podręczniku, warto skorzystać z ćwiczeń leksykalnych i gramatycznych w celu sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności.
  • Bardzo dobrą metodą sprawdzania postępów jest oglądanie angielskich filmów i słuchanie piosenek, które dawniej były trudniejsze do zrozumienia.
  • Warto zapewnić sobie nagrodę za każdy osiągnięty cel, ponieważ wpływa to korzystnie na motywację do nauki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *